︎︎︎


Drohobycz oddaje cześć dwóm kolejnym Sprawiedliwym

W mieście zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci Sławy i Izydora Wołosiańskich


Wiadomo: „Kto uratował jedną osobę – ocalił wszechświat”. To słowa na dyplomie i medalu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którymi Instytut Yad Vashem w Jerozolimie upamiętnia odważnych ludzi, którzy podczas II wojny światowej, pod groźbą śmierci i eksterminacji przez nazistów, ratowali innych. W Drohobyczu nazwisko Tarasa Śniatyńskiego (1925-1994) pierwszego w czasach obecnej niepodległości drohobyczanina, który niedługo przed swoją przedwczesną śmiercią za uratowanie rodziny Nestel, został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, jest dziś dobrze znane.

O uratowaniu 45 drohobyckich Żydów przez Ivana Burę, którego dotychczas nie uznano za Sprawiedliwego, o jednym uratowanym Bernardzie Mayerze została napisana książka.
W Drohobyczu wiedzą też o odwadze Niemców – Ebergarda i Donaty Helmrichów oraz parze Baytzów, ratujących Żydów w Drohobyczu i Borysławiu i których pamięć uwieczniono dwa lata temu.

A tacy wybawcy i przypadki nie są odosobnione.


Dziś ważne wydarzenie w Drohobyczu:


Przy ulicy Szaszkiewicza 9 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci bohaterskiej pary Sławy i Izydora Wołosiańskich, którzy w czasie wojny ocalili życie prawie czterdziestu swoim żydowskim znajomym i przyjaciołom.
Inicjatorem odsłonięcia pamiątkowej tablicy jest organizacja społeczna z Izraela „Drohobycz-Borysław Ocaleni”.