︎︎︎


Mirny Dom: W Warszawie powstał azyl dla politycznych uciekinierów z Białorusi
2021/05/09

Białorusini zagrożeni represjami politycznymi, którym udało się wydostać z Białorusi, mogą tu odpocząć i nabrać sił przed startem w nowym kraju. „Mirny Dom” – „Dom Pokoju” to inicjatywa organizacji charytatywnej Humanosh.


W placówce, której uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę, jest wszystko dla wygodnego życia: przytulne pokoje, kuchnia, w której mieszkańcy wspólnie gotują, oraz wspólne pomieszczenia, w których wspólnie spędzają czas, uczą się języka polskiego na organizowanych dla nich zajęciach. Działa też warsztat, w którym mogą popracować.


Otwarcie Mirnego Domu dla białoruskich uchodźców. Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu


Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu– Mirny Dom to miejsce dla uchodźców politycznych z Białorusi, którzy zgłaszają się do Fundacji Humanosh. W październiku zaczęliśmy przyjmować Białorusinów w naszym prywatnym domu, później wynajęliśmy 14 mieszkań. I wtedy zdecydowaliśmy, że powinno powstać specjalne miejsce, do którego Białorusini będą mogli przyjść i mieć miesiąc lub dwa na ustalenie, co będą dalej robić w Polsce – powiedziała Katarzyna Skopiec z Fundacji Humanosh.Otwarciu domu towarzyszyła uroczystość religijna. Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu


Jauhien i Ala Razumkowie i ich trójka dzieci również znaleźli schronienie w Mirnym Domu. Jauhen oddał swój głos na Swiatłanę Cichanouską. 10 sierpnia mężczyzna znalazł się w pobliżu stacji metra „Puszkinskaja”, gdzie milicja otworzyła ogień do protestujących i zastrzeliła jednego z nich – Alaksandra Tarajkowskiego. Sam Jauhien, jak mówi, też był bliski śmierci:

– Zaczęli strzelać do mnie z granatnika, jeden granat uderzył w karoserię samochodu, a drugi w słupek drzwi. Detonacja była tak silne, że zostałem ogłuszony, samochód zgasł. Pomyślałem, że teraz zaczną wszystkich zabijać.

Jak opowiada z miejsca protestu uciekł staranowawszy kordon OMONu. Udało mu się uciec z kraju, słusznie bojąc się zemsty służb. Jak się okazało los kierowców, którzy tego dnia w panice przedzierali się przez kordony atakujących ich milicjantów, był nie do pozazdroszczenia. Znane są przypadki, gdy po schwytaniu byli wyjątkowo brutalnie bici i otrzymywali poważne zarzuty gwarantujące wieloletnie więzienie.Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu


Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu– Na początku nie mówiłam dzieciom, gdzie jest tata, a kiedy odbywały się u mnie przeszukania, prosiłam sąsiadów, aby ich popilnowali – opowiada jego żona Ała.

Wkrótce kobiecie i jej dzieciom udało się również wyjechać do Polski i znaleźć schronienie w Mirnym Domu. Obecnie mieszka tam 19 osób, każda z nich nosi swoją traumę. Pracująca z nimi psycholożka Kaciaryna pomaga im odzyskać wiarę w ludzi i własne siły:
– Pojawia się dość silna depresja, ponieważ ci ludzie są w stresującej sytuacji i nie wiedzą, jak zareagować na to, co się dzieje. Znaczenie tego domu jest bardzo duże, bo jest on sam w sobie rodzajem psychoterapii: wszyscy tu sobie pomagamy, wszyscy borykamy się z tymi samymi problemami i wspieramy się nawzajem, by się nie załamać.Swiatłana Cichanouskaja połączyła się z uczestnikami uroczystości Polska. 8 maja 2021 r. Zdjęcie: JS / Belsat.eu


Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu


Z uczestnikami uroczystego otwarcia placówki połączyła się zdalnie Swiatłana Cichanouskaja i podziękowała za okazanie pomocy Białorusinom:
– Bardzo dziękuję wszystkim, którzy brali udział w zorganizowaniu tego miejsca, za wspieranie Białorusinów. Robicie dobrą robotę. Zawsze mówię: każdy choć trochę, każdy – co może, to się nazywa solidarność i dzięki niej się nie zatrzymujemy i nikt tego nam nigdy nie odbierze.

Podczas uroczystości wystąpił też jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka:
– Mam wielką nadzieję, że ten Mirny Dom będzie przydatny, ale jeszcze tylko na krótki czas: naprawdę chcemy jak najszybciej wrócić do naszej Białorusi, do naszej ojczyzny!”Siarhej Dyleuski, Paweł Latuszka i Kasia Skopiec. Warszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.euWarszawa, Polska. 8 maja 2021 r. Zdj. JS / Belsat.eu

Mieszkańcy mogą mieszkać w Mirnym Domu przez trzy miesiące, w tym czasie fundacja pomaga im w znalezieniu mieszkania, pracy i umieszczeniu dzieci w placówce oświatowej.

Mirny Dom i jego mieszkańców można wspomóc datkiem.

© belsat.eu