︎︎︎


Наша історія


︎ Історія вцілілих

︎ Історія Слави і Ізидора Волошанських

Лінки:

wiadomosci.dziennik.pl
Tybetanka Sonam znalazła dom w Polsce
06.01.2009


pytanienasniadanie.tvp.pl
Polacy zaadoptowali córki z Tybetu
12.12.2013


arch.warszawa.pl
Rozmowy przy grillu u Zosi Klepackiej
10.08.2010

youtube.com
Tybet. Historie prawdziwe
06.12.2009

Сюзанні було 12 років, Франику – 4, коли ми прийняли рішення допомогти Хім – Тиберанці, яка шукала помешкання в Польщі. Вона не мала будинку, а ми в свою чергу хотіли допомагати.

Історія Хім неймовірна. Вона покинула свій рідний дім в 11 років і втекла через Гімалії до Індії, де пішла до школи. Оскільки вчилась вона не найкраще з тієї школи її було відраховано. Для маленької дівчинки з Тибету було 2 рішення цієї проблеми: або мусила стати проституткою, або… кравчинею.

І тут з’явилась наступна проблема – Хім не вміла шити. На допомогу прийшов її дядько Аямлама з Фонду Сам Хуб Лінг, який на запрошення Групи Шкіл Беднарська прийняв рішення відправити її до Польщі в рамках проекту мульті-культі (обміну).

В Польщі вже були її двоюрідні сестри Сонам і Лодрома, які приїхали на запрошення Фонду, дядька Аяма і школи раніше. Але як виявилось потім під час подорожі, що приїзд до Польщі без паспорту був не легкою справою. Хім мала при собі лише документ подорожі для біженців, виданий через Уряд Індії, який унеможливив їй зайти на борт ФіннЕїр. В кінці кінців вона все таки вилетіла.

З Хім ми познайомились 2 травня на Площі Унії Любельської.

Вона прийшла на зустріч з нами в товаристві свого дядька і Донати з Фонду. Наступна зустріч була вже у нас вдома, де виявилось, що Фонд Аяма шукає притулку/дому не лише для 18-річної Хім, але і на 2 роки молодшої Лондроми і 14-річної Сонам. Дівчата уже до цього певний час уже проживали в Польщі, тому трохи знали польську. Хім розмовляла лише тиберанською, трохи китайською, про англійську краще не згадувати.

Починались канікули, під час яких прийняли рішення взяти їх під опіку. Дівчата поступово об’єднували нашу родину – починаючи від мого батька. Не потрібно було багато часу, щоб зрозуміти, що дівчата мають триматись разом. Почали ми від наймолодшої. В вересні Сонам почала жити з нашою Сюзанною в кімнаті. Нам не було легко. Ми знали, що нам бракує досвіду, діяли інтуїтивно. Але то був лише вересень… Опікунами Сонами були зовсім інші люди, які не мали жодних документів, а в наших головах крутилось лише 1 питання: Що далі?
Кашя Скопець по дорозі в Тіцу, місце народження Сонам і Канджу


Пані Доната з Фонду підкинула нам ідею поїхати до Тибету, де ми мали познайомитись з батьками Сонам. Не треба було повторювати 2 рази, майже відразу прийняли рішення поїхати до Тибету втрьох. Разом з нашими візами і бажанням взяти опіку над дівчиною, забрали з собою: фотографії Сонам і Сюзанни, повний рюкзак іграшок, лист Сонам до своїх батьків і перстень моєї бабусі, який хотіли подарувати мамі Сонам і також сформований перед виїздом нотаріальний акт, в якому її тато довіряє нам свою дитину.
Кашя Скопець з Бабою, мамою Сонам і Канджу, і їх братом Давасенгом (2008)


Після отримання всіх документів на Сонам, почалось наше нове життя з трьома дітьми. Завжди, коли виявлялось, що нам бракує лиж, велосипедів чи одягу, знаходився хтось, хто з радістю нам допомагав. Марися Ковалевська почала акцію „веселий мішок”, а Аня Амброжяк допомагала зі спорядженням гірськолижнім і красивим одягом. Все потроху почало налагоджуватись.

Ідилію перервала звістка про смерть онкохворої мами Сонам. Саме тоді у нас зародилась думка про всиновлення Канджу, молодшої сестри Сонам. Тоді наша фінансова ситуація не дозволяла це зробити, але на щастя, знову на нашій дорозі ми зустріли добрих людей. Криштоф Сайнуг допоміг нам реалізувати подорож по Канджу, оплачуючи також їй білет до Польщі. Було не легко, я теж не прийняла її від самого початку, однак зовсім швидко ця ситуація змінилась.Канджі з однокласницями


І так розпочався наступний розділ нашої спільної подорожі. Найкращий, який ми могли б уявити.
Сонам, Франек і Канджу в 2014 році