︎︎︎


Wspólne święta2020/12/29
W pierwszy dzień świąt katolickiego Bożego Narodzenia, grupa uchodźców z Białorusi została zaproszona przez założycielkę Fundacji Humanosh do Gładyszowa. W tym urokliwym miejscu spotkali się w polsko-białorusko-łemkowskim towarzystwie, aby wspólnie spędzić Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia obchodzone w obrządku prawosławnym. Zatrzymali się w ELEOSIE – Prawosławnym Ośrodku Miłosierdzia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Żenia i Ałła z córkami Leną, Anią i Natalią, Ola i Siergiej z synami Wanią i Saszą, Andriej z Ania, Daria, siostry Ania i Tania oraz Jana z Jakubem. Pogoda dopisała, spadł śnieg, co pozwoliło na wspólne zabawy w śnieżnym puchu, była też wycieczka do zwierzyńca w Gorlicach i wspólne śpiewanie kolęd. Dużą popularnością cieszyły się też gry planszowe. Goście Fundacji mieli możliwość uczestniczyć w wyświęceniu „Skopcówki”, a w Sylwestra mogli wysłuchać przemówienia Swietłany Cihanouskoj.

W tym samym czasie, na Kuracyjnej w Warszawie, inna grupa uchodźców z Białorusi oraz Roman z Ukrainy wraz z założycielką Fundacji Anią Piłko oraz grupą zaprzyjaźnionej polskiej młodzieży świętowała przyjście Nowego Roku.   ︎ Obrazy można przenosić